Androirc kurulumu ve nasıl Kullanılır?

Androirc nedir ve nasıl Kullanılır?

Androirc ‘in kullanımını irc meraklılarına Sohbet.Net Help Departmanı olarak detaylı şekilde anlatma amaçlı görsel destekli bir yazı dizini hazırladık.

Androirc, irc sunucularıyla bağlantı kurabilmek adına oluşturulmuş bir mobil uygulamadır.

Peki Androirc Nasıl Kullanır ?

Öncelikle Android telefonunuzun Play Store (Uygulama vs. indirmenizi sağlayan market.) kısmını açıp yukarıda bulunan arama kısmına Androirc yazıp arattıktan sonra indiriyorsunuz.
Bulamayanlar için; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androirc linkine basarak indirebilirsiniz.

Kurumlumu yaptıktan sonraki ayarlar.

Yükleme tamamlandıktan sonra uygulamayı açıyoruz. Yukarıdaki görselde yuvarlak içerisinde belirtilen kısıma basarak, ok ile gösterilen Ayarlar bölümüne giriyoruz.

 

Sunucu ve nick ayarları

Karşınıza yukarıdakı görselin sol tarafında bulunan ” Takma isim, Sunucular, Kanallar, IRC, Ayarlar, Ağ, Dosya transferi ” isimli kategorilerden oluşan ekran gelecektir.
Öncelikle ‘ Takma isim ‘ kısmına basınız. Akabinde ” Takma isim, Alternatif, Ident, Gerçek isim ” isimli kategorilerinin bulunduğu ekrana geleceğiz.

Gerekli bilgileri girmek için öncelikle Takma isim kısmına basarak karşınıza gelen kutucuğa kullanmak istediğiniz Nick/Rumuz ‘u yazarak ‘Tamam’ a basınız.
Aynı işlemi dilerseniz Alternatif içinde yapabilirsiniz. (Alternatif : Sunucuda Takma isim’e yazdığınız ve bağlantı Nick askıda kalır ise tekrar giriş yaptığınızda alacağınız Nick’tir.)
Daha sonra Ident kısmına gelerek size özel bir ident belirleyip kutucuğa yazdıktan sonra Tamam’a basabilirsiniz.
Son olarak Gerçek isim kısmını talebiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. (Gerçek isim : Real Name, Setname, Full Name anlamlarına gelmektedir.)

Karakter Kümesi

Bilgileri girdikten sonra bir önceki ekrana gelip ” Sunucular ” kısmına basıyorsunuz. Gelen ekranda Sohbet.Net sunucusu yok ise öncelikle eklemeyi yapmalıyız. Yukarıdaki görselde belirtilen 2 numaralı kısıma basarak yeni sunucu diyoruz.

Yukarıdaki görselin sol tarafında bulunan ekran karşınıza gelecektir. Sırası ile; Sunucu ismi’ne basarak Sohbet.Net yazıp Tamam diyoruz. Adres kısmına basarak irc.sohbet.net yazıp yine Tamam diyoruz.
Daha sonra Takma isim, Alternatif ve Ident kısımlarını isteğinize gore dolduruyorsunuz.
Son olarak Karakter Kümesi yazan kısma basıp karşınıza gelen şeçenekler içerisinden ISO-8859-9 olanı seçiyorsunuz.

Bizim için gerekli olan kısımları tamamladıktan sonra Sohbet.Net ‘e giriş yapabilirsiniz. Ayarların işleme geçmesi için programı kapatıp tekrar açınız.
Yukarıdaki görselde 1 numara ile belirtilen kısma basarak Sohbet.Net ‘i seçmeniz yeterli olacaktır.
Bizi tercih ettiğiniz teşekkürlerimizi sunar, Sohbet.Net ailesi olarak Keyifli dakikalar ve güzel bir sohbet geçirmenizi dileriz.

Androirc nedir ve nasıl Kullanılır? detaylı anlatım sonu.

– Eğer android sürümünüz 9 ve uzeri use bu uygulama çalişmayacaktir. Bunun yerine alternatif olarak google playde Sohbet net uygulamasini yukleyebilirsiniz.